Uzemnění jako návrat ke kořenům: Proč dává smysl?

Energie země ovlivňuje mnoho životních funkcí a umí pomoci se zdravotními problémy. Ačkoli se jí cítíme být nablízku, opak bude pravdou. Proč začít přemýšlet o návratu ke kořenům? Proč začít přemýšlet o uzemnění?

Tak schválně, kdy jste se naposledy prošli bosky po trávě nebo po rozehřátém písku pláže? Pokud si takovou procházku zrovna nemůžete vybavit, pak právě pro vás bude tento článek. Uzemnění (ang. earthing, grounding) totiž hraje velmi důležitou roli v našich životech. Proč? Naše tělo je elektricky vodivé a má elektrický náboj. Ať už jde o mozek, srdce, svaly, buňky nebo o další tělesné systémy, vše funguje v rámci elektromagnetického pole…

Co je to uzemnění?

Návrat ke kořenům v tomto ohledu doslova vystihuje podstatu věci. Od počátků bylo lidské tělo ve spojení se zemí respektive tedy zemskou energií. Vlivem životního stylu a přerodu do moderní současnosti ovšem tento kontakt ztrácíme – nosíme boty a v nich ponožky, spíme na postelích apod. Podtrženo sečteno, izolujeme se od vlivu energie země a tím podléháme elektrickému nepohodlí.

Jednoduše by se tedy uzemnění dalo vysvětlit jako spojení těla s energiemi země. Pokud je nějakým stylem narušeno, můžeme trpět chronickými bolestmi nebo záněty. Průzkumů na toto téma zatím moc nevzniklo, ovšem ty aktuální ukazují poměrně zajímavé výsledky. Nejčastěji se objevuje přímý vliv na náladu, potlačení stresu případně zdolávání depresí a únavy. Kromě těchto čistě psychických benefitů se uzemnění ale umí blýsknout také ve fyzické rovině. Dle pokusů totiž uzemnění vede k potlačení bolesti a případně snížení poškození svalů. Výsledky ukázaly také významně měně shlukování červených krvinek, což nepřímo naznačilo výhody pro kardiovaskulární zdraví. Mnoho lidí tak věří, že uzemnění může obnovit přirozenou obranyschopnost těla. Některé studie se zabývaly i vlivem na záněty, v tomto ohledu zatím ale nepřišly přesvědčivé výsledky a je zapotřebí dalšího zkoumání.

Velmi zajímavou součástí uzemnění je také takzvaná Schumannova rezonance, respektive tedy „tep Země.” Každý člověk totiž na povrchu naší zelené planety vibruje s frekvencí 5 – 10 hz. Do tohoto rozmezí úplně ideálně pasuje také avizovaný „tep Země” s frekvencí 7,83 hz. Proto se nám v přírodě tak krásně odpočívá – frekvence spadá do pásma mozkových vln theta, které nastávají při hlubokém uvolnění, usínání, meditaci. Samozřejmě se i tep Země může měnit. Do roku 2017 sice nedosáhl více než 8 hz, v současné době už se ale umí vyhoupnout i do vyšších frekvencí. Z podstaty věci mělo tak uzemnění ještě před rokem 2017 o něco více pozitivních účinků. Sledovat aktuální frekvenci Schumannovy rezonance můžete zde.

Co se při uzemnění děje?

Už ze školy víte, že tělo tvoří především tekutina, která je mimo jiné plná minerálů. Centrální nervový systém generuje elektrické impulsy, které tělu přikazují provádět reakce – např. dýchat, polykat, utíkat. Vlivem moderního životního stylu (říká se, že z důvodu obklopení elektronikou) se v těle hromadí pozitivní ionty ve formě volných radikálů. Jejich působení v těle není nijak příznivé a vede přinejhorším k předčasnému stárnutí, chronickým bolestem, zánětům, demenci, artritidě, rakovině a dokonce k poškození DNA.

Země nese mírně negativní náboj, takže už asi víte, k čemu směřuji. Uzemnění funguje na bázi tvorby rovnováhy – přímý kontakt se zemí totiž vrací vaše pozitivně nabité tělo do neutrálního stavu. Pobyt v přírodě tedy opravdu přispívá ke zdraví ve všech ohledech…

Jak se uzemnit?

Začnu tím, že způsobů existuje hned několik. Tím nejsnazším a nejpřirozenějším je úplně jednoduchá bosá procházka. Že zrovna nejste u pláže? Nevadí! Sundat boty můžete i v lese a projít se po jehličí nebo třeba po louce. Uzemnění funguje také na asfaltu nebo betonu, ovšem jen za mokra.

Dalším ze zajímavých způsobů může být i pobyt ve vodě. Samozřejmě v tomto ohledu narážím na moře, řeky, jezera a vůbec přírodní zdroje jako takové. Mají totiž mnohem lepší vliv na naši náladu. Dokonce se udává, že právě díky uzemnění se koupeme rádi? Co myslíte, kde byste se v parném létě nejraději osvěžili?

Pro vás, co nemáte tolik času na koupel nebo vhodný terén na procházky by mohlo pomoci uzemnění bez pohybu. Stačí si vyhlédnout místo v parku, kámen, písek nebo i bláto a do něj se na chvíli naboso postavit. Vědomé uzemnění spočívá v momentu klidu – zavřete oči, myslete na svůj dech a vydržte nejméně deset minut. Věřte mi, ten pocit za to opravdu stojí!

Uzemnit se můžete kromě trávy, písku nebo bláta také jednoduše na kameni.

Uzemnění 2.0 aneb jak dosáhnout ještě lepších výsledků

Jak jsem avizoval výše, způsobů skutečně existuje více. Doporučuji vyzkoušet nejprve dvě předchozí metody a pokud vás nadchnou, můžete upravit v tomto směru celý svůj den. Existují totiž uzemňující podložky, náramky, náplasti i povlečení, které se na energii země napojují pomocí kabelu, který vede do speciálního adaptéru zapojeného do zásuvky. Zní to zajímavě? V praxi to je ještě mnohem zajímavější. Elektrický náboj země vám totiž díky tomu bude nablízku prakticky kdekoli – při sezení v práci, při odpočinku doma, při spánku, …

Proč se uzemňovat?

Pokud se i po prostudování předchozích řádků ptáte „Proč?,” rozvinu téma ještě trošku pohledem praxe. Pozornost medicíny se v posledních letech zaměřuje primárně na záněty a s nimi spojená onemocnění. Ačkoli není přímý vliv na tyto problémy u uzemnění zatím potvrzen, mnoho lidí ho u sebe pozoruje. Zkusím trošku odbočit do pojmologie alchymie. Říká se, že je tělo plné ohně (= pozitivně nabitých iontů). Abychom tento oheň začali úměrně hasit a zvládni jej dostat pod kontrolu, potřebujeme dávku avizovaných negativně nabitých iontů. Možností, kde je získat, může existovat celá řada. Ovšem ne všechny způsoby mohou být dostupné tolik jako úplně triviální uzemnění.

Doporučuji přečíst: Uzemnění – zdraví prospěšný objev všech dob

Začněte u sebe, podívejte se ze spodu na svou obuv a s velkou pravděpodobností si všimnete gumové podrážky. I takto úzká směs materiálů vám brání ve spojení s energií země. Není to až k zamyšlení? Přesně nad tím se při posedávání v parku polemizoval v roce 1998 i Clint Ober (průkopník kabelové televize). I kabelové systémy je totiž nutné nejdříve uzemnit, aby byly chráněny od vlivu jiných elektromagnetických signálů. To ve své podstatě dává smysl, že?

Uzemnění rozhodně nejde brát jako nějakou chuť se ukázat nebo vystoupit z davu. Primárně byste při něm totiž měli myslet na své tělo. Možná bych celý proces přirovnal k meditaci, poněvadž přináší podobné a možná i lepší výsledky. Ať už venku na čerstvém vzduchu nebo uvnitř za pomoci některého ze zmíněných zařízení se totiž naprosto uvolníte a doslova se nabijete energií. To se projeví jistě minimálně na kvalitě spánku a rozhodně se vám podaří setřást i nějaký ten stres případně depresi. Zkusíte se uzemnit?

Slovo na závěr

Uzemnění mně osobně prospělo a prospívá čistě díky bosé desetiminutovce v přírodě. Beru ho jako odpočinek a pročištění hlavy od denního shonu. Zvlášť na internetu se ale jde setkat s lidmi, kteří uzemnění propadli možná až nezdravě. Myslím to s ohledem na léčení zdravotních potíží. Pokud totiž trpíte chronickou únavou, silnými bolestmi nebo úzkostmi, nemusí se vždy jednat čistě o problémy, které napojení na zemi vyléčí. Chtěl jsem, aby tato slova na konci článku zazněla zejména jako varování, že uzemnění může pomoci, ale nelze na něj slepě spoléhat. Některé potíže totiž mohou mít původ ve vážných onemocněních z dřívějška a ignorování signálů nemusí být to pravé ořechové. Pokud se tak už nějakou dobu necítíte úplně dobře, nejprve vše diskutujte s lékařem. Napojením na zemi samozřejmě nic nezkazíte, ale je dobré vědět, že nespasí úplně všechno…

Kde se dnes uzemníte? Nezapomeňte sdílet tipy na místa v komentáři!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Odběr novinek e-mailem

Sledujte na sociálních sítích