Quercetin proti alergii? Užijte si jaro naplno!

Pokud někdo opravdu spolehlivě vycítí příchod jara, pak je to alergik. Během posledních třech desetiletí se alergická onemocnění výrazně rozšířila po celém světě. Trh v tomto ohledu nabízí hromadu léků, existuje ovšem nějaká přírodní cesta jak průběh zmírnit? Pojďte s námi nasadit quercetin proti alergii.

Existuje několik faktorů, které mohou alergii u člověka vyvolat. Projevit se může například úprava jídelníčku, která výrazně změní nutriční hodnoty potravin a jejich množství. Vliv může mít ale také genetika v interakci s imunitním systémem. Právě ten totiž reaguje velmi citlivě na určité látky, které souhrnně nazýváme alergeny. Ať už je faktor vzniku kterýkoli, vede k přirozeným reakcím. S těmi už jste se možná setkali – jde o respirační a kožní problémy případně potravinovou intoleranci.

Už v úvodu zmiňuji fakt, že velká většina lidí sahá převážně v jarních měsících k lékům, které slibují více či méně zmírnění průběhu alergií. To samozřejmě nemusí být apriori špatně, ovšem přírodní cesta zní o poznání lépe, nemyslíte? Quercetin bych se v tomto ohledu nebál označit za velmi šetrnou a efektivní alternativu. Ostatně si ho pojďme trochu přiblížit…

Co je to quercetin?

Jednoduše bychom mohli quercetin označit jako rostlinné barvivo, které najdeme především v silně zabarveném ovoci nebo zelenině. Pokud se ponoříme trochu hlouběji, zjistíme, že patří mezi flavonoidy. Známý je především pro své antioxidační účinky. V těle hraje významnou roli v boji proti poškození organismu volnými radikály, účinkům stárnutí a zánětu. Quercetin ovšem pomáhá i na dalších polích. Zmínit mohu například redukci stresu, zmírnění bolesti spojené s autoimunitními stavy nebo zvýšení sportovního výkonu a vytrvalosti.

Quercetin proti alergii

V předchozím odstavci jsem nastínil hned několik benefitů. Pro účel tohoto článků nám ale poslouží nejvíce druhý nejzásadnější – přírodní antihistaminikum. Co to znamená? Ve zkratce jde o látku, která brání organismus před účinky alergenů. Quercetin totiž pomáhá uvolňovat histaminy z určitých imunitních buněk, což přirozeně vede ke zmírnění příznaků alergií. Jeho užíváním si tak můžete ulevit od kašle, rýmy, slzení očí, kopřivky, otoku rtů a jazyka nebo od trávicích problémů.

Potvrzeno výzkumy

Zatímco ještě v roce 2012 se o quercetinu příliš nevědělo, respektive nebyl tolik zkoumán, v následujících letech se vyšvihnul na vrchol. Mnohé studie jej v současné době popisují jakožto přírodní alternativu léků na předpis. Zajímavý je i fakt, že může být v boji proti alergenům dokonce stejné účinný a to bez rizika nežádoucích vedlejších účinků. Vyplynulo také, že si nejvýrazněji umí poradit s alergickou rýmou. Pokud tedy při pohledu na jarní zahrádku nejednou berete k ruce kapesník, možná jste právě našli řešení.

Jarní alergie vs Quercetin: Jak může pomoci?

Už víte, že nasadit quercetin proti alergii dává smysl. V začátku jsem nakousl typické roční období, které třeba i pro vás představuje velkou výzvu. Ostatné možná víte, jakým způsobem jarní alergie dovedou s člověkem zamávat. Pomůže v tomto ohledu quercetin?

V boji s projevy alergie

Vodnatá rýma, která se objevuje v reakci na jarní pyly nejčastěji, lze užíváním quercetinu minimálně znatelně zmírnit. I ostatní příznaky, které se mohou přinejhorším vyvinout až v záněty (čelních dutin, spojivek, apod.), by měl zvládat poměrně slušně korigovat. Quercetin jednak stimuluje imunitní systém, na druhou stranu umí také výrazně redukovat zánět v nose. Zbaví vás tak pocitů podobným těm při chřipce nebo nachlazení.

Doplňky a dávkování

Hned ze začátku uvedu, že quercetin v potravinách není v takovém množství, aby pomohl silnému alergikovi od symptomů. Určitě ale není na škodu uvést, že se s ním setkáte například v listové zelenině, červené cibuli, rajčatech, brokolici, jablkách nebo různých bobulích.

Proti jarní alergii se vyplatí nasadit quercetin ve formě kapslí nebo doplňku stravy. Při výběru se ovšem mějte na pozoru – nakupujte primárně od renomovaných značek a pozorně čtěte kromě doporučeného dávkování také přísady. Mnohdy se totiž objevují na trhu výrobky, které mají množství účinné látky minimální.

Co se týče samotného příjmu, záleží jak dlouho budete chtít quercetin užívat. Například 500 mg užívaných 2x denně po dobu 12 týdnů se doporučuje jako velmi bezpečná varianta. V případě, že budete chtít ať už množství nebo časový úsek navyšovat, raději navštivte svého lékaře a tento krok předem zkonzultujte.

 

Jak bojujete s jarní alergií vy? Máte nějaké osvědčené přírodní postupy? Nezapomeňte zanechat komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Odběr novinek e-mailem

Sledujte na sociálních sítích