Moderní alchymie: Jak vyléčit sebe a své prostředí?

Každý by chtěl využít svůj potenciál na maximum. Jak ale tyto myšlenky přenést do reality? Odpovědí se v tomto ohledu naskýtá hned spousta. Zkusme se nad otázkami každodenního života zamyslet, společně…

 

Vždycky mě zajímalo, jak žít zdravě a zlepšovat své schopnosti. Od chvíle, kdy jsem poprvé slyšel o biohackingu, mě fascinují možnosti lidského těla a mysli. Nejsem však příznivce zarytého vědeckého přístupu. Baví mě alternativní medicína. Myslím, že oba směry mají co nabídnout, mohou se ale zvrtnout do nezdravého extrému. Rád spojuji různé světy skrze porozumění a hledám holistický přístup s nadhledem. Usiluji o své zdraví stejně jako o zdraví svého prostředí. K biohackingu přistupuji jako k modernímu návratu k tradicím – jsem moderní alchymista.

 

Skládám dohromady praktiky, které fungují tady a teď. V rovnicích a úderných heslech by to znělo nějak takhle:

 • Moderní léčivá alchymie = střízlivá ezoterika + pokorná věda
 • uzdravte své prostředí, uzdravte sebe
 • vhodné pro děti a nemocné
 • doporučená denní dávka intuitivní

Na moderní alchymii se dívám ze dvou odlišných rovin:

Vnitřní alchymie – výživa pro tělo a ducha

Vše, co znáte z biohackingu, a pár věcí navíc. Biohackeři optimalizují své zdraví po všech stránkách. Stejně jako alchymisté vědí, že tělo a ducha nelze oddělit. Jako jin a jang se točí kolem sebe a prolínají. Nic nepůsobí na jedno, aniž by se to dotklo druhého.

Vnitřní alchymie léčí nás jako jedince, bytost. Učí nás starat se o sebe a hledat střed, celistvost. Spadá pod ni:

 • živá a organická strava
 • detoxikace
 • suplementace
 • pohyb
 • cvičení
 • otužování
 • spánek
 • sex
 • meditace
 • emoční inteligence
 • vědomé vztahy
 • psychologie
 • spiritualita

Vnější alchymie – 4 ztracené živly

Značky čtveřice ztracených živlů (zleva: Vzduch, Oheň, Voda, Země)

Alchymisté si uvědomují, že jsou neoddělitelnou součástí prostředí, ve kterém žijí. Stejně jako musíme udržovat vnitřní harmonii (mikrokosmos), je důležité vyvažovat své zdraví se zdravím životního prostředí (makrokosmos).

Vnější alchymie léčí náš okolní svět. Učí nás uvědomovat si, kde žijeme a jak nás to ovlivňuje. Byla doba, kdy lidé žili v souladu s přírodou. Ta jim zajistila podmínky pro zdravý růst a vývoj. Dnes ale přírodu spíš vykořisťujeme a tím poškozujeme i sebe. Moderní alchymisté nacházejí způsoby, jak obnovit přirozené podmínky i v dnešní rychlé městské společnosti.

Spojení čtyř elementů umožní tělu vytvářet elixír života:

Vzduch

Znáte ten svěží horský vzduch? Představte si, že takový býval všude. Dnes běžně dýcháme znečištěný a mrtvý vzduch, který nás jen oslabuje.

Je jasné, že na venkov se nemůžeme odstěhovat všichni. To ale nevadí. Moderní alchymisté si dokáží vytvořit svěží vánek doma i v kanceláři pomocí čističek a ionizátorů vzduchu.

Oheň

Živel ohně tradičně zastupovalo Slunce, před jehož paprsky se dnes schováváme v kancelářích. A když už máme volno, používáme opalovací krém.

Máme se vrátit na pole? Moderní alchymisté se nechtějí vzdát výhod dnešního života. Sluneční záření lze nahradit lampami s umělým UVB světlem a terapií červeným světlem.

Voda

Dříve čistá voda je dnes kontaminovaná i na úrovni dešťové a podzemní vody. Cíleně ji dopujeme chlorem, fluorem, a mimoděk pesticidy a jinými karcinogenními látkami. Voda je kyselá a mrtvá.

Máme snad hledat nové studny a prameny? Vždyť je tak pohodlné otočit kohoutkem. Moderní alchymisté vědí, že jsme především voda, a věnují pozornost i vodě kolem nás. S pokročilými systémy filtrace, reverzní osmózy a ionizace dokáží oživit i tu nejzatuchlejší městskou břečku.

Země

Kdysi jsme stáli pevně na zemi. Lidé chodili bosí, na polích a zahradách obdělávali půdu, seděli a spali na zemi a v domech bez izolace měli hliněné podlahy. Dnes jsme spojení s matkou Zemí dokonale ztratili, a když už vyrazíme do přírody, jedině v pořádných pohorkách.

Máme se snad jít vrtat v hlíně? Není od věci projít se občas bosky v trávě, co ale dělat v betonovém velkoměstě? Moderní alchymisté se umějí napojit. Elektricky vodivými botami venku, uzemňujícími podložkami v interiéru. Neztrácejí kontakt se zemí v posteli ani u počítače. Mají přehled o zdrojích elektromagnetických polí ve svém okolí a chrání se před nimi stíněním.

Nový životní styl a komunita alchymistů – přidáte se?

Chcete se přidat a společně hledat alternativní cesty k naplnění potenciálu? Vytvořme nadšenou komunitu!

Alchymisté musí znát široké spektrum oborů a učit se je přenášet do praxe každodenního života. Je to celoživotní cesta. Jako biohackeři experimentují nejen se svým tělem a myslí, ale i s prostředím okolo sebe. Tím v konečném důsledku pomáhají všem.

Jak vidíte, je toho hodně. Sledujte náš blog, každému z témat se budeme podrobně věnovat v budoucích článcích.

 

Zaujala vás moderní léčivá alchymie? A nebo lépe – jste taky alchymisté? Zavítejte do facebookové skupiny moderních alchymistů, kde najdete podobně zvídavé lidi a holistické biohackery.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

1 komentář

 1. J
  Josef
  17:00 · 4. 3. 2022

  Dobrý den
  Je to zajímavé vylepšovat sebe a životní prostředí.Já si představuji Zemi,jako něčí hlavu a my jsme na té hlavě blechy.Hlava,nejlepší prostředí pro blechy,ale pokud blechy budou chtít využít svůj potenciál na maximum, k obrazu svému,tak je brzo spláchne deratizační šampon.Vy jste alespoň ta lepší varianta.

Odběr novinek e-mailem

Sledujte na sociálních sítích