Glukosamin na klouby: Nenechte se omezovat!

Že problémy s klouby přichází s věkem? Opotřebení kloubní chrupavky sice sužuje mnoho starších osob, výjimkou však nejsou ani mladí sportovci. Dojít to může až do stavu, kdy se bolest stane limitujícím faktorem. Existuje cesta ven? Zkuste místo „zázračných” léků glukosamin na klouby!

Nedostatečně vyživovaná chrupavka rozhodně není nic příjemného – při dlouhodobé zátěži se ztenčuje a praská. Když necháte celou situaci dojít až sem, začnete pociťovat bolesti a z principu omezovat pohyb, který postižený kloub zatěžuje. Jak s tím bojovat? Možná to bude znít trošku překvapivě, ale nejlepší cesta vede přes konzumaci chrupavek…

Seznamte se: Co je to glukosamin a kde ho najdete?

Možná při pohledu na svého čtyřnohého kamaráda přemýšlíte, jak je možné, že vy obíháte ortopedy, zatímco on řádí bez vidiny konce. Psi mají v tomto ohledu v rámci kloubů výhodu – žvýkají kosti a chrupavky. Co za význam toto lovení trofejí vlastně má?

Glukosamin je součástí kloubních chrupavek a právě zde najdeme i jeho nejvyšší koncentraci. Pomáhá udržovat pružnost a hladkost kloubů, ale umí také podpořit jejich další tvorbu – chrupavka se díky němu stává odolnější a pružnější. Lidské tělo si glukosamin umí vyrobit i samo. Problém ovšem nastává během stáří a při vyšší zátěži, kdy se spotřeba zvyšuje a tělo ji nestíhá pokrýt. Samozřejmě nejsme psi, abychom tento stav řešili kostí od oběda. Cesta vede jinudy a není zase tak složitá, vzhledem k tomu, že se glukosamin vstřebává ze zažívacího traktu. Právě proto se na trhu lze setkat se spoustou doplňků stravy

Jak glukosamin funguje?

Ve zkratce jsem funkci zmínil už v předchozích odstavcích, pro lepší pochopení myšlenku ještě rozvinu. Glukosamin má totiž v lidském těle mnohem komplexnější význam. Podílí se na produkci dalších chemických látek, které jsou důležité v rámci budování šlach, vazů, chrupavky a tekutiny, která klouby obklopuje. Z biologického hlediska má avizovaná tekutina a chrupavka za úkol tlumit klouby respektive jejich třetí. Pokud se tak „ochranná slupka” ztenčí či dokonce pokazí, přichází se bolesti a ztuhlost kloubů. Zde se právě skrývá i hlavní výhoda glukosaminu jako takového – výzkumy ukázaly, že zvyšuje hustotu chrupavky a tekutiny nebo alespoň aktivně zabraňuje odbourávání obou látek.

Který glukosamin na klouby vybrat?

V praxi se nesetkáte jen s jedním druhem, medicína totiž rozlišuje dva:

  • glukosamin hydrochlorid
  • glukosamin sulfát

Ačkoli jsou si ve své podstatě podobné, rozhodně nemají v doplňcích stravy stejný účinek. Krásně to lze prezentovat právě na první zmíněné formě – glukosamin hydrochlorid. Oproti svému „konkurentovi” sice jako referenční forma glukosaminu vyniká jednoduchostí, ale není zdaleka tak prospěšná. Proč? Stačí se podívat na většinu studií. Testovaní jedinci totiž nepopisují žádné významné výsledky. Mnohem lepší a prospěšnější je tak vsadit na formu číslo dva.

Glukosamin sulfát

Zatímco zmíněná meta-analýza nepotvrdila účinek glukosaminu hydrochloridu, pomohla k nalezení vlivu glukosaminu se síranem = glukosamin sulfát. Čím vyniká? Z dosud neznámých příčin má v lidském těle lepší vstřebatelnost a vůbec celkově zajímavější výsledky. Výzkumníci zjistili, že zlepšení situace s klouby přichází rychleji (průměrně po čtyřech týdnech užívání) a hlavně aktivně snižuje bolest. Tato studie se týká především problémů s koleny u sportovců přesněji cyklistů. Ve výsledcích uvádí, že 88 % zúčastněných opravdu uvedlo výrazné tlumení bolesti a vylepšení stavu kloubů.

Suma sumárum se glukosamin sulfát skutečně ve světě doplňků stravy blýsknul. Je hojně využíván jednak ve sportovní komunitě, ale také pro starší lidi jako cesta k volnějšímu pohybu bez bolestí. Doplňky výživy s glukosaminem bývají v tomto ohledu často obohacené i o další složky. Mezi ně patří chondroitin sulfát, MSM nebo žraločí chrupavka. Důvod? Nemálo odborníků říká, že v kombinaci jsou účinky i dopad mnohem lepší.

Příklad doplňku stravy, který kombinuje hned tři aktivní látky a dle odborníků má nejvyšší účinnost.

Jak se projeví nedostatek glukosaminu?

Mezi příznaky nedostatku glukosaminu by se ve své podstatě daly zařadit avizované bolesti kloubů. Ty mohou přijít se stářím, kdy již tělo nevytváří dostatek glukosaminu. U sportovců většinou za kloubní potíže mohou intenzivní tréninky, které dávají na klouby vysokou zátěž a tělo nestíhá vlastním glukosaminem reagovat. Důsledkem kromě bolestí bývá také opotřebení kloubní chrupavky a postupné omezení hybnosti kloubu. Když se dostanete s velmi nízkou hladinou glukosaminu až sem, jedná se o onemocnění zvané osteoartróza. Boj s ním lze svádět ještě v začátcích, nejúspěšněji pro vás dopadne již v prevenci nemoci. Jakmile se ale osteoartróza rozvine, zachránit stav kloubů může být velmi obtížné a zejména u starších lidí se raději volí náhrada kloubu umělým implantátem = endoprotéza.

Jak glukosamin na klouby užívat?

Naše každodenní strava jen zřídka obsahuje významné potravinové zdroje glukosaminu. Pokud tedy nehodláte okusovat kosti, rozhodně budete tíhnout k doplňkům výživy. Vyrábí se nejčastěji z chitinu respektive tvrdého obalu krevet, humrů a krabů. Pokud jste na měkkýše alergičtí, existují samozřejmě také alternativy. Každopádně dost často se alergická reakce projevuje spíš ve spojení s masem mořských plodů než s jejich krunýři. Pokud ale chcete vsadit na jistotu, raději si nastudujte složení na obalu produktu – bez chitinu znamená bez měkkýšů.

Vyberte si způsob, který vám vyhovuje

Ačkoli celý článek píšu především o doplňcích stravy, glukosamin lze tělu dodat hned třemi způsoby:

  • Perorálně (ústy) – doplňky stravy
  • Transdermálně (přes kůži) – kvalitní a účinné krémy
  • Intramuskulárně (do svalů) – injekce

Záleží tak především na vašem rozhodnutí nebo ideálně na rozhodnutí vašeho lékaře. Pokud bych měl dodat něco ze svého pohledu, rozhodně bych se přikláněl právě k doplňkům stravy. Důvodem je především jednoduchost, pestrost nabídky produktů a také fakt, že jde o přirozenou cestu. 

Jak dávkovat glukosamin na klouby?

Doporučená dávka glukosaminu pro běžného člověka je 500 mg třikrát denně (resp. 1500 až 2000 mg/den). Změnit se může v případě vážných potíží až po konzultaci s lékařem, sami raději neexperimentujte. 

Co se týče samotných benefitů, zde bude potřeba se obrnit trpělivostí. Ústup obtíží totiž přichází většinou až během 2 až 8 týdnů užívání. Nejde tedy o krátkodobé řešení bolesti, ale spíše o dlouhodobou výhodu, která umí vymýtit samotnou podstatu obtíží. Pokud trpíte, glukosamin lze kombinovat s bolest zmírňujícími přípravky, než se jeho účinky dostaví. 

Odložím zde také informaci především pro sportovce. Pokud trénujete s vysokou intenzitou a klouby dostávají zabrat, glukosamin je skvělý doplněk k prevenci avizované osteoartrózy. Rozhodně se tak zkuste pobavit s trenérem případně výživovým poradcem, zda zavedení jeho užívání nebude stát za to. V opačném důsledku by se mohly dostavit bolesti kloubů, které mohou mít negativní vliv na váš výkon.

Na co si dát pozor?

U některých jedinců se mohou při užívání glukosaminu objevit žaludeční potíže, nadýmání, zácpa nebo průjem. V takovém případě se pokračování léčby rozhodně vyplatí konzultovat s lékařem, což rozhodně doporučuji i ve chvíli, kdy vás klouby již nějakou dobu zlobí. Zároveň se mějte na pozoru i s dalšími léčivy. Nežádoucí a nepříjemné účinky se totiž mohou projevit, pokud si ke glukosaminu přidáte současně tetracyklin nebo penicilin.

Přemýšlíte o nasazení glukosaminu? Ať už jako prevenci nebo přímo lék na problémy s klouby rozhodně dává smysl. Nezapomeňte se podělit o zkušenosti v komentářích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Odběr novinek e-mailem

Sledujte na sociálních sítích