Cestovní probiotika: Degustace kultur bez rizika?

Dovolená má být o odpočinku. Cestování do některých zemí se ovšem může rychle změnit v noční můru – jiné jídlo, jiná voda, jiné časové pásmo a taky jiné klima… Není se čemu divit, že tělo reaguje. Pak přichází střevní potíže, cestovatelský průjem nebo dokonce otrava jídlem. Jak v tomto ohledu pomohou probiotika?

Naplánovat dovolenou není vždy tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. I když se chystáte letět s cestovní kanceláří, čeká vás kromě domlouvání volna v práci spousta rozhodování, kam se na daném místě podívat, jaké památky navštívit nebo na kterou pláž se uložit. Jakmile dojdete k nějakému závěru, obvykle se začnete těšit a nevidíte nebo nevnímáte tolik problémy, které by mohly přijít. Ne vždy počítáte se záložním plánem. Setkali jste se už někdy s otravou jídlem nebo tzv. cestovatelským průjmem? K těmto dvěma stavům jde logicky přiřadit také nadýmání a zácpa a vězte, že dokáží překazit i sebelíp nachystaný plán…

Co jsou to probiotika?

Už v úvodu článku jsem zmínil několik neduhů, které se mohou dostavit, když navštívíte a zvlášť potom ochutnáte cizí kultury. Rozhodně nejde o nemoci, které chcete během dní volna podstoupit. Jak se jim ale bránit? Obraťte se na bakterie!

Probiotika obsahují celý soubor bakterií, z nich většina se přirozeně vyskytuje v lidských střevech. Zmínit mohu například laktobacily nebo bifidobacily. Významným probiotikem je také saccharomyces boulardii (pro zajímavost: blízký příbuzný pivní kvasinky – saccharomyces cerevisiae). Co se týče jejich funkce, probiotika interagují s imunitními buňkami a jejich poslání je jasné – udržet střevo zdravé. Už z těchto několika vět je patrné, že probiotika pomáhají vybudovat silný imunitní systém a umožňují zdravé fungování trávicího systému.

Ochutnávka Jižní Korey rozhodně stojí za to! Probiotika můžete mít jako prevenci…

Proč řeším zrovna cestovní probiotika? S blížící se sezónou se totiž rozhodně vyplatí. Jejich účinek navíc zachycuje hned několik studií, které se shodují v mnoha bodech – probiotika jsou při správném užívání velmi efektivní v boji proti kvasinkové infekci, otravě jídlem a průjmu. 

Cestovatelský průjem versus probiotika

Speciálně pro účel tohoto článku jsem pro vás vyhledal funkci proti jednomu z největších strašáků cestovatelů. Otrava jídlem se totiž dostavit může nebo nemusí, cestovatelský průjem se však objevuje poměrně často a umí být také velmi nepříjemný, byť možná ne tolik nebezpečný. Výhodou probiotik je tedy také fakt, že meta analýza zveřejněná v roce 2018 na světlo světa vytáhla silný důkaz, který potvrzuje, že probiotika jsou vysoce efektivní v prevenci cestovatelského průjmu.

Probiotika benefitují samozřejmě i z toho, že jsou bezpečná pro kojence a děti všeobecně. I z tohoto důvodu najdete na pultech prodejců hned několik forem (obvykle k vypití, v kapslích nebo v rozprašovači).

Jak pomáhají?

Pojďme si funkci vysvětlit ve zkratce – probiotika tvoří ochrannou bariéru nad sliznicí střevního traktu. Chrání před vstupem jakýchkoli patogenních bakterií do těla prostřednictvím jídla nebo vody udržují trávení stabilní bez zácpy, průjmů a jiných nepříjemných onemocnění.

Grilování na ulici v Kuala Lumpur – vůně si vás ke stánku přiláká sama…

Proč hraje roli dávkování?

Pokud se rozhodnete přibalit si probiotika na vysněnou dovolenou, něco byste o nich měli vědět. Jak fungují, už jsem avizoval výše. Nyní se pojďme spíše soustředit na čas – za jak dlouho probiotika působí?

Pokud vezmeme probiotika jako soubor tvořený bakteriemi, docela dává smysl, že si na ně musí tělo v první fázi zvyknout. V praxi tomu není jinak. Aby se totiž dostavily poptávané výsledky a imunita, musíte začít užívat probiotika minimálně dva týdny před odjezdem. Bakterie se tak budou mít více času rozset ve střevech a posilnit ochranný štít. Ovšem tím to rozhodně nekončí, pokračovat s užíváním byste měli i během dovolené. Probiotika mají totiž své kouzlo především ve chvíli, kdy jim dáte opravdu šanci. Nezapomeňte na pravidelnost.

ZAJÍMAVOST: Radí se, že pro dobrý pocit v břiše je zásadní začít s užíváním probiotik dva týdny před odletem. Málokdo ovšem ví, že nesmíte polevit ani během dovolené a ideálně ještě dva týdny po návratu.

Co můžete získat? Ve zkratce imunitu a s ní spojenou ničím nerušenou hromadu zážitků.

Cestovní probiotika: Po kterých se podívat?

Pokud vybíráte probiotika na dovolenou, rozhodně budete řešit postupně každý z těchto bodů:

  1. Skladné balení (ideálně takové, aby prošlo i v příručním zavazadle)
  2. Produkt, který nevyžaduje chlad (pro cestování určitě praktičtější – nemusí zůstat v hotelové lednici)
  3. Doba minimální trvanlivosti musí pokrýt celou dovolenou (ideálně zkuste trefit až dva týdny po dovolené; při nákupu s velkým předstihem se mějte v tomto ohledu zvlášť na pozoru)

Vybírat můžete také na základě čísel. Nejčastěji se na cesty vozí produkty, které obsahují 30 miliard CFU vysoce účinných a prospěšných probiotik.

Máte nějaké zkušenosti s probiotiky? Nezapomeňte se o ně podělit v komentáři!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Odběr novinek e-mailem

Sledujte na sociálních sítích